poniedziałek, 29 lipca 2013

Carcassonne Big Box

A o to obiecany klasyk wśród klasyków - Carcassonne! Prosta, łatwa i przyjemna gra rodzinna, która w moim przypadku trafiła do mnie w wydaniu Big Box. Miłej lektury!

Witajcie w Carcassonne!
"Carcassonne, miasteczko na południu Francji, znane jest z romańskich i średniowiecznych umocnień. Gracze rozwijają teren wokół Carcassonne, umieszczając swoich poddanych na traktach, w miastach, w klasztorach oraz na polach. Zwycięży osoba, która najlepiej poradzi sobie z tym zadaniem, korzystając z usług zabójców, rycerzy, chłopów oraz mnichów!"

Tym tekstem wita nas instrukcja jednocześnie z grubsza opisując rozgrywkę, ale o tym już za chwilę, najpierw zerknijmy do pudełka.



A oto i zestaw do budowy miasta
Pudełko jest duże. Powiedziałbym, że nawet bardzo duże. Wymiary 43 cm x 32 cm x 10 cm powodują, że niektóre półki mogą mieć problem ze zmieszczeniem go, a transport tegoż pudła też najłatwiejszy nie jest. Ale za to jego zawartość cieszy oko:
  • 160 płytek do tworzenia miasta
  • 28 innych żetonów
  • 120 drewnianych pionków (różnych)
  • tor punktacji
  • specjalną kostkę do wykorzystania z jednym z dodatków
  • 6 pustych płytek
  • 3 instrukcje, każda w innym języku, oczywiście jedna po polsku
Powyższa lista to wersja podstawowa gry wraz z dodatkami "Karczmy i katedry" oraz "Kupcy i Budowniczowie", a także 7 mniejszych rozszerzeń. A to wszystko możemy trzymać w świetnie przygotowanych przegrodach, co widać na zdjęciu. Dzięki temu łatwo utrzymamy porządek w pudełku i szybko przygotujemy grę.

Hej ho, hej ho, do pracy by się szło...
Jak wygląda przygotowanie gry? Wybieramy z pudełka kafelki z podstawki i dodatków, jakie chcemy wykorzystać, mieszamy, rozdajemy odpowiednie pionki i... to niemal wszystko. Na środku pola gry kładziemy odpowiednio oznaczony kafelek startowy, a następnie każdy z graczy dokłada po jednym nowym panelu. Po położeniu może ułożyć na nim swojego poddanego, by po ukończeniu parafii, miasta bądź traktu uzyskać odpowiednią ilość punktów (bądź na koniec gry, jeśli owe obiekty nie zostaną ukończone). Jest też możliwość położenia rolnika, przez co tracimy pionek, ale na koniec gry może nam dać duży zastrzyk punktów. I tak, to w sumie wszystko, przynajmniej jeśli chodzi o podstawkę. Każdy dodatek wprowadza nową mechanikę, dodatki można dowolnie łączyć, więc każdy może odkryć swoją ulubioną kombinację.

Podsumowanie
Prosta, łatwa i przyjemna gra, która może pochłonąć sporo czasu i dać przy tym sporo dobrej zabawy. Dosyć lekki tytuł, więc jeśli ktoś liczy na ciężką strategię, to niech lepiej sięgnie po coś innego, bo tu się zanudzi. Ale jeśli chcemy coś, przy czym można troszkę pomyśleć i przede wszystkim się bawić - Carcassonne powinno spełnić nasze wymagania.

Plusy:

  • przyjemna, rodzinna gra
  • jeśli ktoś zdobędzie to wydanie - cena
Minusy:
  • obecnie strasznie ciężko dostać Big Boxa (ale wszystkie części można kupić oddzielnie)
  • niewymiarowe pudełko, które sporo utrudnia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz